Zamknięte siłownie i obiekty sportowe zmuszają do szukania innych form aktywności fizycznych. Wielu z nas decyduje się już na ćwiczenia na świeżym powietrzu, ponieważ wiosenna aura za oknem coraz bardziej sprzyja. Jedną z najbardziej popularnych dyscyplin sportowych jest obecnie bieganie.
„Najbardziej rozsądnie jest zacząć w jakiejś doświadczonej grupie, a najlepiej pod okiem trenera. Dlaczego? Zdecydowana większość osób, które zaczyna samodzielnie, trenuje za ciężko i za dużo, a po około roku, do 3 lat, "łapie" poważną kontuzję.” – radzi Bogusław Tołwiński ze Stowarzyszenia Krzewienia Sportu El Aktywni.
Bieganie powinno być dla nas przyjemnością, a nie cierpieniem w imię zrzucania zbędnych kilogramów czy biegania „dla towarzystwa”. Należy zaczynać lekko i swobodnie, by każde wyjście na trening kojarzyło się nam z nagrodą, a nie ciężkim obowiązkiem. Dla początkujących najlepsze są wiosenne, słoneczne i ciepłe dni, kiedy po prostu chce się wyjść z domu!
Jak biegać, by nie zrazić się do tego sportu już na pierwszym treningu?
„Przede wszystkim mały kilometraż i wolne tempo! To znaczy: od 1 do 3 km truchtem lub nawet marszobiegiem. Warto posługiwać się także pulsometrem. Bezpieczne tętno na początek to 130-150 sk./min.” – podkreśla Bogusław Tołwiński.
Na początku swojej przygody z bieganiem warto więc zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt do treningów, który będzie mierzył nasze wyniki, a także kontrolował stan zdrowia.
„Jeśli chodzi o technologię w bieganiu, to już codzienność. Zegarki, czy opaski z pomiarem tętna, dystansu czy jakością snu, posiada już większość z nas. W taki sprzęt warto zainwestować ok. 150 zł, by już na starcie nie popełnić zbyt wielu błędów i nie przetrenować swojego organizmu.” – dodaje Bogusław Tołwiński.
„3 złote zasady", o których powinien pamiętać początkujący biegacz:
-
Na trening wychodź z planem: ile kilometrów chcę przebiec? Przy jakim tętnie? Co ma dać ta jednostka: siłę, szybkość, wytrzymałość?
-
Wyjdź na trening z przyjemnością i zawsze realizuj swój plan.
-
Trenuj lekko, nie startuj zbyt mocno i ciesz się zdrowiem! Jeśli czujesz ogólne zmęczenie, odpocznij - nie trenuj za wszelką cenę.
Pamiętaj, że kontuzja – to po prostu skutek długotrwałego przemęczenia.